Psychiatria dla każdego

Psychiatria

Wiele czynników ma wpływ na zdrowie naszego układu krążenia. Stres, zła dieta, czy otyłość są początkiem drogi do nadciśnienia czy miażdżycy. Wtedy....

zdrowie, uroda, medycyna, apteki, lekarstwa, leczenie

Choroby żył i tętnic

2017-12-04 | Sandra Mikłowicz

Wiele czynników ma wpływ na zdrowie naszego układu krążenia. Stres, zła dieta, czy otyłość są początkiem drogi do nadciśnienia czy miażdżycy. Wtedy zaczynają się choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Nie zawsze można się przed nimi ustrzec, bowiem mogą mieć podłoże genetyczne, a choroby takie jak cukrzyca wpływają na ich rozwój.

Zmiany żylne mogą mieć różne podłoże. Wyróżniamy zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, poważniejsze schorzenie jakim jest zakrzepica żył, a w wyniku zaawansowanej niewydolności żylnej może dochodzić do przewlekłego owrzodzenia żylnego, na które wpływ ma także nadciśnienie. Zmiany żylne mogą dotyczyć także nieprawidłowo działających zastawek na skutek np. zakrzepowego zapalenia żył, ale też w wyniku braku aktywności fizycznej, stojącej pracy czy chorób genetycznych. Jest to prosta droga do żylaków, czyli nieprawidłowych poszerzeń żylnych, do których dochodzi, kiedy źle funkcjonują zastawki. Krew zaczyna się cofać, a ściana żyły robi się napięta i błyszcząca, staje się widoczna pod skórą. Możliwe jest operacyjne leczenie żylaków różnymi sposobami. Wyróżnia się stripping, czyli wycięcie żyły na całej długości, podwiązanie żył w miejscach ujścia do żył głębokich, miejscowe wycięcie żylaków, flebektomię, w której za pomocą haczyków dokonuje się licznych cięć skórnych oraz zabiegi śródnaczyniowe. Leczenie chorób tętnic odbywa się dzięki ciągle rozwijającej się chirurgii naczyniowej. Przy utracie drożności tętnic stosuje się najpierw angioplastykę balonową, czyli wprowadzenie cewnika balonowego, który powoduje poszerzanie się tętnic. Kiedy metoda ta nie działa, wszczepia się stenty - rurki wykonane z metalowej siatki, które zapewniają drożność tętnic lub stentgrafy, kiedy tętnica jest uszkodzona. W przypadku tych zabiegów może dochodzić do przerostu błony wewnętrznej, dlatego powstają balony i stenty lekowe, które mają temu zapobiegać. W przypadku aterektomii mechanicznie ścina się blaszki miażdżycowe.

Wszystkie te metody mogą prowadzić do powikłań, a do ich zastosowania jest wiele przeciwwskazań, z którymi należy się zapoznać. Zaletą dzisiejszej chirurgii naczyniowej jest to, że są one nieznacznie inwazyjne.

Specjalistyczna Klinika Venamed z Krakowa prowadzi zabiegi leczenia i usuwania żylaków wieloma dostępnymi metodami. Zapraszamy na konsultacje specjalistyczne u lekarza flebologa. Dane kontaktowe kliniki znajdują się pod adresem klinikavenamed.pl.

tagi:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: